HALANČÍK PRSTENCOVITÝ-Epiplatis annulatus

HALANČÍK PRSTENCOVITÝ-EPIPLATUS ANNULATUS

Země původu: Západní Afrika
Délka: 3-4 cm
Teplota: 22-26 oC
Tvrdost vody: 4-10 odGH
pH tolerance: 6,0-7,0

Více informací

Český název: Štikovec, Halančík prstencovitý 

Latinský název: Pseudoepiplatys annulatus


Čeleď:Halančíkovité - Aplocheilidae
Původ: Západní Afrika
Maximální velikost:  3 - 4 cm
Vhodná teplota: 22 - 26 °C
Potrava: Nejlépe drobná živá potrava. Nejraději mají potravu plovoucí po hladině. Umělé krmivo přijímají jen vyjímečně, často ale vůbec ne.
Doporučené PH: 6 - 7
Doporučená tvrdost vody:  4 - 10° dGH
Agresivita: Mírumilovná rybka
Charakteristika: Štikovitý tvar těla je přizpůsoben tomu, že rybka žije u hladiny. Živí se hlavně náletovým hmyzem. Rybky se dobře cítí v hustě zarostlé nádrži, s oblibou se zdržují ve spleti kořenů plovoucích rostlin. Na kvalitu vody nejsou příliš nároční, ale voda by neměla být stará, nutná je její pravidelná výměna. Vyskytuje se v pobřežních bažinách a mělkých vodách pobřeží.
Pohlavní dimorfismus: Samečci jsou větší, samičky menší a nenápadnějšího zbarvení. Sameček je výrazněji zbarven - má všechny ploutve protažené do špičky a zdobené červenou, modrou a žlutou barvou. Samička je nevýrazně zbarvená, pouze má žlutočerné prstence na těle. U obou pohlaví může být zabarvení proměnlivé. Stále jasné barvy má pouze dominantní samec. 
Rozmnožování: Rozmnožuje se vytíráním, po celý rok, v párech nebo v hejnech. Rodiče nepožírají jikry ani mladé. Tření musí probíhat v jednodruhové nádrži, nebo je třeba pár přemístit. Voda by měla být měkká, slabě kyselá. Jikry jsou velké, citlivé na světlo. Potěr se líhne za 10-14 dnů a roste rychle. Ke tření dochází nepravidelně, s několikadenními přestávkami. Třecí období trvá i několik týdnů. Potěr se ukryje v jemnolistých rostlinách nebo v kořenech plovoucích rostlin. Přijímá drobnou živou potravu.

Hledat

Rostliny