DROBNOÚSTKA PRUHOVANÁ - NANNOSTOMUS BECKFORDI

DROBNOÚSTKA PRUHOVANÁ - 

Nannostomus beckfordi

Země původu: Jižní Amerika
Délka: 5-6 cm
Teplota: 22-28 oC
Tvrdost vody: 2-8 odGH
pH tolerance: 6,0-8,0

Více informací

Český název: Drobnoústka beckfordova 
Latinský název: Nannostomus beckfordi


Čeleď:Trnobřichovití - Lebiasinidae (Štíhlotělovití)
Původ: Jižní Amerika, povodí Amazonky, Rio Negro
Maximální velikost: 6 cm
Vhodná teplota: 22 - 28 °C
Potrava: Všežravec - drobnou živou a mraženou potravu upřednostňuje - cyklop, nítěnky. Jinak vločkové krmivo a jemější granulát.
Doporučené PH:  6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 2 - 8 °dGH
Agresivita: mírná společenská ryba
Charakteristika: Ideálně chováme v hejnech čítajcí min. 6 ks. Miluje jemnolisté rostliny a to čím víc tím líp, jinak bývá plachá. Hřbet této rybky je zlatohnědý, bříško stříbrné a červené. Středem těla se táhne široký černý pruh, který končí na základně ocaní ploutve mezi dvěma červenými skvrnami. Nad pruhem jsou odstíny zlatočervené a fialové. Na všech ploutvích kromě prsních jsou červené skvrny. Zadní polovina těla samečeků bývá v období tření intenzivně červená. Její chov je možný v měkčí i ve tvrdé vodě. Je to značne žravá rybka, zdolá i větší nitěnky a nacpe si břiško až k prasknutí. Po takovém přežrání je vhodné ji nechat dva dni vyhládnout.  Většinou se zdržuje u hladiny, plovoucí rostliny jsou proto velmi vhodné. Ideální je tmavší dno.Rybka není vhodná pro začátečníky kteří nedokáží zajistit čistou vodu s dobrou filtrací. Jako u všech drobnoústek je pro ni charakteristické rozdílné zbarvení ve dne a v noci.
Pohlavní dimorfismus: Samci jsou štíhlejší a mají černou řítní ploutvičku.
Rozmnožování: Před třením je důležité držet samičku odděleně od samečka - asi 3 týdny. Když chceme získat co největší potomství, je oddělení rybek důležité.Ryby je ideální nechat vytírat v malé nádržce, do které umístíme jemnolistou rostlinu. Voda by měla být mírně kyselá a velmi měkká. Z jednoho výtěru je možné získat až 200 jiker. Mladé rybky se líhnou za 30 – 40 hodin a za dalších 6 dnů se rozplavou. Krmíme malou živou potravou - viřníci, nálevníci, artémie. Rodiče požírají své jikry, po tření je nutné je ihned odlovit.

Hledat

Rostliny