Rájovec dlouhoploutvý - Macropodus opercularis

Rájovec dlouhoploutvý - Macropodus opercul

Země původu: Asie
Délka: 6 - 12 cm
Teplota: 15 - 26 oC
Tvrdost vody: 8-12 odGH
pH tolerance: 6,0-8,0

Více informací

Český název: Rájovec dlouhoploutvý 
Latinský název: Macropodus opercularis


Čeleď:Lezounovití - Osphronemidae (Guramovití)
Původ: Asie
Maximální velikost: 6-12 cm
Vhodná teplota: 15 - 26°C
Potrava: Všežravec: vločkové i granulované krmivo, živou i mraženou potravu.
Doporučené PH: 6,0 - 8,0
Doporučená tvrdost vody: 8 - 12° dGH
Agresivita: Relativně klidná ryba, se kterou zpravidla nejsou problémy. Pouze mezi samci se projevuje agresivita, která může extrémně stoupat v období tření. V tomto období samci mohou útočit i na jiné druhy ryb.
Charakteristika: Kvůli její odolnosti, která jí pomohla přežít přepravu po moři, byla dovezena do Francie a rozmnožena už roku 1869. Optimální je chovat na jednoho samce více samiček. Dospělí samci mezi sebou bojují a bývají nesnášenliví. Velmi pěkně vybarvená nenáročná rybka. Nádrž by měla být osázena plovoucími rostlinami. Vzhledem k dlouhodobému chovu bylo vyšlechtěno mnoho barevných variet.
Pohlavní dimorfismus: Sameček má mnohem delší ploutve než samička a je také výrazně barevnější.
Rozmnožování: Odchov není náročný a radost udělá i úplnému začátečníkovi.Samec staví pod velkým listem nebo pod jiným plovoucím předmětem pěnové hnízdo. Pak imponuje samici s roztaženými ploutvemi. Když je samička připravena, následuje ho pod hnízdo a vytřou se. Samička klade až 500 jiker. Do 30 hodin se vylíhne potěr, který se do dalších dvou dnů rozplave. Někteří akvaristé doporučují krmit ho první týden žloutkem natvrdo uvařeného vejce. Vhodnější je však použití trepky, vířníků či prachového krmiva.

V inzerátech:

Hledat

Rostliny