KEŘÍČKOVEC ŽABÍ - Clarias batrachus

KEŘÍČKOVEC ŽABÝ

Země původu: Asie
Délka: 45-65cm
Teplota: 15-28 oC
Tvrdost vody: 5-30 odGH
pH tolerance: 7,0-9,0

Více informací

Český název: Keříčkovec žabí (Keříčkovec chodící) 
Latinský název: Clarias batrachus


Čeleď:Clariidae (Keříčkovití)
Původ: Asie (Jáva, Sumatra)
Maximální velikost:  45-65cm
Vhodná teplota: 15 - 28°C
Potrava: Všežravec - velké kousky masa, malé ryby, žížaly a červi, zelené krmivo a tabletované krmivo s spirulinou, mraženou potravu, řasy. Přijímají i granulovanou stravu - tímto druhem potravy je vhodné krmit s opatrností, potrava může v žaludku zvětšit svůj objem. Dospělé kusy je dobré krmit obden. Požírají také šneky i s ulitou.
Doporučené PH:  7,0 - 9,0
Doporučená tvrdost vody: 5 - 30 °dGH
Agresivita: Robustní, agresivní ryba. Lze chovat jen s velkými druhy ryb. S nedostatkem prostoru se agresivita zvyšuje. Dravec, malé ryby uloví. Rychle roste a je velmi žravý.
Charakteristika: Ryba hadovitého těla vhodná do větších akvária. Jelikož je tato ryba velice přizpůsobivá jiným biotopům, je její chov a dovoz v některých zemích i v EU zakázán. Proto jí ani u nás nevypouštějte do volné přírody. Tento keříčkovec má přídavný dýchací orgán a proto ve vlhkém prostředí dokáže vydržet několik dnů, někdy i týdnů na souši - potřebuje přístup k hladině, jinak uhyne (nádrž musí být zakrytá). Rostou dle velikosti nádrže, vyrývají rostliny. Jsou to nenároční dravci, při nedostatku prostoru nesnášenliví. Potřebují prostor pro skrýš (jeskyně) i pro plavání. Vzduchování není potřeba. Nádrž udržujeme v čistotě a pravidelně odkalujeme. Pozor na chemické látky všeho druhu a léčiva, na které jsou sumci citliví. Celkově je to nenáročná, vytrvalá ryba, nenáročná na chemismus vody, při dostatku prostoru a potravy nejsou s chovem větší problémy. Lze ji chovat i při teplotách pod 20°C (zvládá rozmezí 10-30°C). Může žít i v brakické vodě. Nejaktivnější je v noci. Vyžaduje robustnější rostliny, tuholisté, dobře zakořeněné a jemný, tmavý písek, na lov vyráží v noci. Druhy rodu Clarias tvoří často xanthorické a albinotické formy, které jsou svým světlým, mléčným, případně zlatistým zbarvením v akváriu velmi nápadné. Prsní ploutve této ryby obsahují jedové trny.
Pohlavní dimorfismus: Samci jsou celkově menší. Samice jsou plnější v břichu.
Rozmnožování: Odchov není komplikovaný. Samice klade jikry koncem jara nebo začátkem léta. Samec je pak hlídá. Je potřeba nádrž o objemu nad 600l.

Hledat

Rostliny